jagomart
digital resources
picture1_Excel Sheet Download 12183 | Pricing Tool Populated | Business Form Tools


 197x       Filetype XLSX       File size 0.09 MB       Source: www.gov.mb.ca


File: Excel Sheet Download 12183 | Pricing Tool Populated | Business Form Tools
sheet 1 food cost enter the purchase cost and unit of purchase in this chart food cost detail jeff fidyk enter the landed cost of each ingredient here landed cost ...

icon picture XLSX Filetype Excel XLSX | Posted on 07 Jul 2022 | 3 years ago
Partial file snippet.
Sheet 1: Food Cost
Enter the PURCHASE cost and unit of purchase in this chart



Food Cost Detail Jeff Fidyk: Enter the landed cost of each ingredient here. Landed cost is the final cost of each ingredient including shipping/freight/delivery cost to get it to you. Cost Jeff Fidyk: If you purchase 425g of an item, enter 0.425 in the amount and select kg for units. Similarly, if you purchase 6 oz of an item, you would enter =6/16 in the amount and select lb. There are 16 oz per lb. If you purchase 678 ml of an item, enter 0.678 in the amount and select litre. Amount Lb Kg Gallon Litre Jeff Fidyk: The "Each" selection is application when you purchase an ingredient that is "by count" versus "by weight". For example, you may purchase taco shells in cases of 120 units, rather than a weight amount. Each


flour $21.00 20.00
x



For all charts in this file, please only enter information as indicated in the YELLOW highlighted boxes. .................................... For the chart to the left, please use only "x" - lower case letter "x" to indicate the unit of measure for each ingredient.
sugar $22.00 40.00 x




shortening $58.00 18.00 x



salt $6.00 10.00
x



lemon juice $19.00 4.00


x

cinnamon $28.00 2.50
x



apples $20.00 1.00

x

cinnamon candy $9.00 500.00



x
water $115.00 3,800.00

x
























































































































































































Yields Jeff Fidyk: If you are wasting or cannot use all of your purchased ingredients, you should enter the amount that is usable in this column beside each ingredient. For example, if you purchase apples, the entire apple typically cannot be used. You would need to peel and core the apples. The average weight of the apples after they have been peeled and cored divided by the total weight purchased would be entered here as a percentage or just enter: =usable weight/total weight purchased Yield of each ingredient as a percent Jeff Fidyk: This column just shows you the net weight per purchase amount that you have to use. Yield per amount purchased Jeff Fidyk: You can choose between Kg or Lb




You can choose between Lb or Kg
For every 1 kg of flour your yield is... 100% 20.00 Kg





For every 1 lb of sugar your yield is... 100% 18.14 Kg





For every 1 lb of shortening your yield is... 100% 8.16 Kg





For every 1 kg of salt your yield is... 100% 10.00 Kg





For every 1 litre of lemon juice your yield is... 100% 4.00 Kg





For every 1 kg of cinnamon your yield is... 100% 2.50 Kg





For every 1 gallon of apples your yield is... 90% 3.41 Kg





For every 1 each of cinnamon candy your yield is... 100% 500.00 each





For every 1 gallon of water your yield is... 100% 14,384.52 Kg







-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-








-

















Recipe scaling per batch Units (you can change each one) Jeff Fidyk: Enter the amount of each ingredient you use per a batch of your product. There are multiple alternative measurement types you can choose from in column B. Amount per batch Jeff Fidyk: This column shows the total cost of each ingredient you are using per batch. Total cost Jeff Fidyk: This column shows each how much each ingredient in the batch costs relative to the total. Share of total cost





flour
210.00 $100.23 20.8%





sugar 105.00 $57.87 12.0%





shortening 45.00 $145.30 30.2%





salt 2.10 $0.57 0.1%





lemon juice 2.20 $10.45 2.2%





cinnamon 1.50 $2.18 0.5%





apples 59.00 $157.44 32.7%





cinnamon candy 360.00 $6.48 1.3%





water 105.00 $0.38 0.1%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%








$- 0.0%







$- 0.0%







$- 0.0%















Total cost per batch $480.91






Total weight 601.53






Batch cost per Kg $0.80






How many individual units do you get per batch? Jeff Fidyk: Enter the total count of individual units you yield from each batch. So if you are making cookies and get 10 dozen or 120 cookies, enter 120. 360.00






How long does it take to make a batch from start to finish?

140 minutes





How many individual units will you put into each package?

Jeff Fidyk: Enter the number of individual units you are going to put into each package. If you are making pies and selling them by the each, you would enter 1 here. If you are making cookies and plan to sell them by the dozen, enter 12 here. 1.00






Number of packages you will get per batch is

360.00






What is the finished product you are making? apple pie






Here is your cost per package before wastage $1.34

















Wate per batch Amount per batch Total cost






Raw materials waste (Kg) per batch Jeff Fidyk: Once you've mixed the ingredients and if you have some left over that cannot be carried forward to the next batch, enter the amount here. Only enter the amount that tends to be left over each time. 1.05 $0.84






Splash over (Kg) per batch Jeff Fidyk: If some mixed ingredients are lost during production and this tends to be the norm when mixing a batch, enter that amount here. 0.50 $0.40






UNITS of finished product used to QC testing Jeff Fidyk: You may want to check some units from each batch to ensure they were made properly. If you tend to pull some items for Quality Control testing, enter the average number of units tested here. 2 $2.68






Total waste per batch $3.92






Waste cost per unit $0.01






Total cost per unit (A99 + A106) $1.35

















Note all above costs should be LANDED - include delivery charges/freight






Sheet 2: COGS Template
Cost of goods





Food cost Cost Measure Packages /batch Cost /Package

Food ingredient cost $480.91 per batch 360.00 $1.34

Food wastage $3.92 per batch 360.00 $0.01








Unit packaging Detail Purchase cost/case Purchase units/case Amount used/unit cost /package
Unit packaging part 1 pie tin $28.00 250 1 $0.11
Unit packaging part 2 box $21.00 300 1 $0.07
Unit packaging part 3 overwrap $18.00 2500 1.25 $0.01
Unit packaging part 4 Label $8.00 1000 1 $0.01
Unit packaging part 5



$0.00







Case packaging Detail Purchase cost/case Purchase units/case Amount used/case How many packages of apple pie /case? Cost /package
Master package (carton or base) Carton $40.00 20 1 12 $0.17
Master label Label $5.00 25 1 12 $0.02







Case closure
Purchase cost/case Purchase units/case Amount used/case Cost /package
Master closure (tape or overwrap) Tape $3.50 1000 3 $0.01







Note all above costs should be LANDED - include delivery charges/freight








Labour Rate/hour Hours /batch Total Labour /package 18% is added to each of the rates/hour to allow for extra cost of hiring labour
Direct labour - food production - #1 $28.00 1.5 49.56 $0.14
Direct labour - food production - #2 $0.00 0 - $0.00





Direct labour - unit packaging - #1 $12.00 1.5 21.24 $0.06
Direct labour - unit packaging - #2 $0.00 0 - $0.00





Direct labour - master packaging - #1 $12.00 0.75 10.62 $0.03
Direct labour - master packaging - #2 $0.00 0 - $0.00





Total cost of goods (per unit) $1.97








Cost summary & analysis Cost Ratio Summary ratios


Total food cost $1.35 68.5% 68.5%


Total packaging cost $0.39 20.0% 20.0%


Direct labour - food production $0.14 7.0%



Direct labour - unit packaging $0.06 3.0%



Direct labour - master packaging $0.03 1.5% 11.5%


TOTAL $1.97 100.0% 100.0%



Sheet 3: Fixed Costs Template
Cost of sales (selling expenses) per month

Fixed costs per month
Cost item Cost
Cost item Cost
Advertising $25.00
Food production facility rental $800.00
Website hosting fees $25.00
Food production utilities $50.00
Point of sale materials $50.00
Salaries $-
Table rental at farmers' markets $50.00
Non-direct labour $600.00
Booth space at trade shows $100.00
Label/package design $500.00
Samples given away at demos $52.71
Website design $500.00
Direct labour cost of demo staff $45.00
POS materials design $300.00
Sales commissions $21.08
Interest $125.00
Delivery charge to customers $10.00
Bank fees $30.00
Fuel cost to deliver to customers $23.00
Equipment rental $180.00

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-

$-
Total Cost of Sales $401.79
Total Fixed Costs $3,085.00

The words contained in this file might help you see if this file matches what you are looking for:

...Sheet food cost enter the purchase and unit of in this chart detail jeff fidyk landed each ingredient here is final including shippingfreightdelivery to get it you if g an item amount select kg for units similarly oz would lb there are per ml litre gallon quot selection application when that by count versus weight example may taco shells cases rather than a flour x all charts file please only information as indicated yellow highlighted boxes left use lower case letter indicate measure sugar shortening salt lemon juice cinnamon apples candy water yields wasting or cannot your purchased ingredients should usable column beside entire apple typically be used need peel core average after they have been peeled cored divided total entered percentage just weighttotal yield percent shows net can choose between every recipe scaling batch change one product multiple alternative measurement types from b using how much costs relative share many individual do so making cookies dozen long does take m...

no reviews yet
Please Login to review.